top of page
Petr Ries v Rudolfinu

Kontrabasista Petr Ries pochází z jižních Čech. Je absolventem Konzervatoře P.J.Vejvanovského v Kroměříži. Během studií na konzervatoři se věnoval také oboru dirigování a skladbě. V letech 2003/2004 absolvoval studijní pobyt na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Dance v Paříži ve třídě prof. Jean-Paula Celea. Svá studia dokončil v roce 2005 na Hudební fakultě AMU v Praze u prof. J.Hudce. Během svého studia na HAMU se dostal, díky svým mimořádným interpretačním schopnostem, na prémiovou listinu mladých umělců Nadace Českého hudebního fondu.

Je držitelem mnoha cen - Soutěžní přehlídky konzervatoří (1996–1.cena), Mezinárodní kontrabasové soutěže F.Gregory v Kroměříži (1997–1.cena), Mezinárodní interpretační soutěže „Moravský podzim“ v Brně (1998–2.cena), International Musikwettbewerb Markneukirchen (1999– 7.cena), Mezinárodní kontrabasové soutěže J.M.Spergera v Michaelsteinu (2002–2.cena) a Mezinárodní interpretační soutěže „Moravský podzim“ v Brně (2003–2.cena). V roce 2002 se stal laureátem prestižní soutěže „Talent roku 2002“ v Praze, kdy v přímém přenosu ČRo 3 Vltava provedl Koncert fis moll S. Kusevického za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

V roce 2003 vyhrál konkurz do SOČRu a o rok později do České filharmonie na pozici Zástupce vedoucího kontrabasové skupiny, kde působí dodnes.
Vystupuje na samostatných recitálech doma i v zahraničí. Jako sólista spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry. Je vyhledávaným komorním hráčem (Kvarteto Pavla Haase, Bennewitzovo kvarteto, Zemlinského kvarteto, Škampovo kvarteto, Kvarteto Martinů, Kociánovo kvarteto, Baborák ensemble, Belfiato kvintet, PhilHarmonia Oktet aj.).

Kromě České filharmonie je členem Pražských komorních sólistů, Haydn ensemble Prague a Czech Philharmonic Jazz Bandu. Pedagogicky působí na Interpretačních kurzech v Litomyšli (od roku 2003). V letech 2009-2015 byl profesorem na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Je lektorem Orchestrální akademie České filharmonie.

mladý Petr Ries cello
bottom of page